Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki wybrać rodzaj i kolor farby do drewna świerkowego?

2018-06-01

Spis treści
1. Malowane czy surowe drewno?
2. Produkty używane do ochrony mebli drewnianych
2.1. Lakiery do drewna
2.2. Bejce do drewna
2.3. Oleje do konserwacji drewna
2.4. Woski do ochrony drewna
2.5. Farby do drewna
2.6. Dostępne kolory w naszych meblach świerkowych to:

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących powłok ochronnych do drewna świerkowego: Dlaczego do zabezpieczenia drewno stosuje się lakiery, oleje, woski i farby? Czy można użytkować meble drewniane w stanie surowym i jakie niesie to za sobą korzyści i konsekwencje? Jaki rodzaj powłoki ochronnej zastosować przy malowaniu drewna miękkiego? Powłoki przezroczyste czy też kryjące całkowicie strukturę drewna? Jakie farby i lakiery są bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci?

Drewno świerkowe jest surowcem naturalnym!

Czymś normalnym jest różnorodność, niepowtarzalność strukturalna i kolorystyczna a także sęki oraz miękkie i twarde słoje. Dla większości osób taka różnorodność jest mile widziana a wręcz pożądana.

Malowane czy surowe drewno?

Główną i zasadniczą różnicą jest to, że zabezpieczone np. lakierem drewno tworzy nieprzenikalną strukturę, jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nie chłonie płynów w szybkim tempie. Trzeba jednak pamiętać że nie jest to ochrona w 100% wodoodporna. Pozostawiona mała ilość wody na drewnianej polakierowanej powierzchni przez kilkadziesiąt minut, może doprowadzić do jego spuchnięcia. Może również pojawić się przebarwienie na drewnie jak i na powłoce lakierniczej. Ponadto surowe drewno jest bardziej podatne na wahania wilgotności w powietrzu. Zagadnieniem związanym z higroskopijnością oraz pielęgnacją mebli z drewna w osobnym wątku Jak właściwie dbać o meble z drewna świerkowego? Głównymi zaś powodami, dla których nie zabezpiecza się mebli drewnianych jest chęć dobrania sobie przez klientów koloru, użycia wosku lub oleju. Następnym powodem jest uzyskanie w pomieszczeniu niepowtarzalnej atmosfery, wydobywająca się żywica z mebli pachnie i działa jak aromaterapia.

Produkty używane do ochrony mebli drewnianych

Można je podzielić na dwie grupy:

  1. Pierwsza – niekryjące naturalny rysunek słojów drewna, do tej grupy zaliczamy lakiery, lakiero-bejce, bejce, woski i oleje.
  2. Druga – całkowicie kryjące kolor słojów drewna, do niej zaliczamy farby.

Farby, lakiery, lakiero-bejce i bejce dzielą się jeszcze na rodzaj zastosowanego rozcieńczalnika: wodne i rozcieńczalnikowe.

Produkty używane do ochrony mebli drewnianych dzielą się również na stopień połysku: Mat, półmat, połysk. Dotyczy lakierów, lakiero-bejc i farb.

Poniżej, krótka charakterystyka produktów używanych do ochrony drewna:

Lakiery do drewna

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej produkt ten tworzy na powierzchni drewna przezroczystą nieprzenikalną strukturę. Przez co zabezpiecza w naszym przypadku meble przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Występują również jako lakiero-bejca, różni się tym że ma w sobie pigment który dodatkowo nadaje inny kolor drewna. Dzięki nałożeniu powłoki lakierniczej drewno jest gładkie. Ewentualne usunięcie lakieru jest możliwe jedynie mechanicznie, poprzez szlifowanie np. papierem ściernym.

Bejce do drewna

Środek koloryzujący drewno wnikając głęboko w jego strukturę. Im więcej warstw, tym kolor staje się ciemniejszy i intensywniejszy. W sklepach dostępnych jest bardzo duży wybór kolorów. Przy wyborze koloru trzeba jednak pamiętać że preparat ten będzie inaczej wyglądał na drewnie świerkowym a inaczej na sosnowym czy też bukowym. Nawet różnice w wybarwieniu mogą być widoczne na dwóch różnych kawałkach z tego samego gatunku drewna. Ponadto bejce nie chronią przed wilgocią. Elementy pomalowane bejcą stają się szorstkie i porowate. Po koloryzacji stosuje się lakiery nawierzchniowe, by ochronić drewno od wilgoci i zabrudzeń. Usunięcie takiej powłoki jest możliwe tylko poprzez zeszlifowanie.

Oleje do konserwacji drewna

Na rynku dostępny w różnych kolorach. Środek ten głęboko wnika w strukturę drewna i inaczej niż lakiery nie zatyka jego porów. Powoduje to że drewno oddycha, a wilgoć może z niego odparować. Powłoka olejowa musi być odnawiana co jakiś czas. Częstotliwość renowacji jest uzależniona od jego eksploatacji. Jest to jednocześnie jego wadą – trzeba wykonywać dodatkową pracę by utrzymać mebel w dobrym wyglądzie, ale i też zaletą, ponieważ możemy w domowych warunkach odświeżyć mebel bez wcześniejszego całkowitego usunięcia poprzedniej warstwy ochronnej tak jak to ma miejsce w przypadku lakierów i farb.

Woski do ochrony drewna

Tak jak oleje wnikają w drewno, ale nie aż tak głęboko. Tworzy na powierzchni odporną na wodę i zanieczyszczenia matową i jedwabiście gładką warstwę. Występuje w różnych wybarwieniach. Tak jak w przypadku ochrony olejowej, wosk trzeba odnawiać.

Farby do drewna

Całkowicie kryją naturalny rysunek słojów. Meble pomalowane tego typu środkiem będą jednolicie kolorowe. Większość producentów farb oferuje niezliczoną paletę barw, klient może wybrać kolor z próbnika typu NCS czy RAL. Tego typu nawierzchnia sprawdza się dobrze, gdy meble są już stare i struktura drewna jest mało efektowna.

Jakie farby i lakiery są bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci?

Odpowiedź jest prosta, te które posiadają odpowiednie atesty i normy, takie jak EN 71:3!

Firma Stolarstwo Władysław Marszałek w swoich produktach z drewna świerkowego używa tylko i wyłącznie środków znanych i sprawdzonych firm, które na każdy swój preparat mogą przedstawić odpowiedni dokument bezpieczeństwa. Wszystkie nasze wyroby takie jak łóżka sypialniane, łóżka piętrowe, łóżka dziecięce, czy szafki nocne są pokryte lakierami i farbami wodnymi. Są to, wodorozcieńczalne farby, które nie emitują przykrego zapachu podczas aplikacji i są szczególnie rekomendowane osobom ze skłonnościami do alergii. Tak jak już, to było wspominane wcześniej, każde powłoki zabezpieczające, czy to lakiery, bejce lub lakiery kryjące (biały i szary) posiadają odpowiednie certyfikaty, które spełniają normy EN 71:3. Dzięki temu nasze produkty są bezpieczne i mogą być użytkowane przez dzieci. Lakiery spełniają bardzo rygorystyczne normy bezpieczeństwa i mogą być stosowane nawet w zabawkach dla najmłodszych!

Dostępne kolory w naszych meblach świerkowych to:

  • Naturalny (surowe) i Naturalny (lakier) – surowe drewno jest najbardziej naturalną formą mebli, nie są one zabezpieczane żadnymi środkami ochronnymi. Naturalny (lakier): w tej opcji elementy drewniane są zabezpieczone bezbarwnym, półmatowym lakierem wodnym.
  • Biały (RAL 9010) i Szary (RAL 7004) – farba biała oraz szara używana do malowania naszych produktów pokrywa w 99% kolor naturalny drewna, ale nie wygładza naturalnego usłojenia drewna. Kształt słojów i sęków można dostrzec pod odpowiednim kontem, oraz wyczuć w dotyku. Tutaj musimy dodać że drewno pomimo że zostało ścięte, wysuszone i wyleżakowane, może nadal przejawiać swoją aktywność życiową (wypuszczając żywicę). Nie jest to przeważnie widoczne w produktach pokrytych bejcą i lakierem bezbarwnym, lecz na kolorze białym mogą występować (przede wszystkim przy sękach) żółte plamy. Dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dochodziło. Jednak zdarza się to sporadycznie i nie da się temu zapobiec w 100%.
  • Bejce: Orange (23-01), Orange (23-05), Bruno (UC2/100), Brunat (22-23), Mahoń (25-01) – elementy drewniane w pierwszej kolejności pokrywane są bejcą na bazie wody lub nitro. A następnie malowane lakierem wodnym, takim jak w przypadku koloru: Naturalny.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o rodzaju i kolorze nawierzchni do zabezpieczenia naszych produktów, musisz pamiętać że każdy ekran w komputerze, tablecie czy też smartfonie może inaczej odzwierciedlać barwy i tym samym odcienie mogą się różnić od rzeczywistości. Jeżeli nie jesteś pewien/pewna co do koloru, możesz poprosić sprzedawcę o wysłanie przesyłką kurierską próbnika wybarwień na drewnie świerkowym. Usługa jest bezpłatna!

autor: lozka.net – gp&dk 2018-06

Polecane

Łóżko bez zagłówka świerkowe KACPER

Łóżko bez zagłówka świerkowe KACPER

564,00 zł - 1 539,00 zł brutto
Łóżko na antresoli ANIA

Łóżko na antresoli ANIA

1 421,00 zł - 2 040,00 zł brutto
Łóżko piętrowe z szufladami w opcji PIOTR BIS

Łóżko piętrowe z szufladami w opcji PIOTR BIS

1 771,00 zł - 3 139,00 zł brutto
Łóżko dziecięce podwójne z szufladami ADRIAN

Łóżko dziecięce podwójne z szufladami ADRIAN

1 655,00 zł - 1 797,00 zł brutto
Łóżko piętrowe 3-osobowe ŁUKASZ BIS

Łóżko piętrowe 3-osobowe ŁUKASZ BIS

2 126,00 zł - 3 432,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 224 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Łóżko solidne dobrej jakości, łatwy montaż, dostawa do mieszkania z wniesieniem.
2024-04-30
Zadowolona
pixel