Jak właściwie dbać o meble z drewna świerkowego?
Zanim podamy kilka wskazówek jak dbać o nasze meble z drewna świerkowego do sypialni i nie tylko, napiszemy parę zdań o samym drewnie i jego warstwach ochronnych.
WŁAŚCIWOŚCI DREWNA I NAWIERZCHNI OCHRONNEJ
Drewno świerkowe jest produktem naturalnym. Czymś normalnym jest różnorodność, niepowtarzalność strukturalna i kolorystyczna a także sęki oraz miękkie i twarde słoje. Każde naturalne drewno z biegiem czasu ulega naturalnemu przebarwieniu. Ciemnieje i zmienia kolor (np. czerwienieje). Tego typu oddziaływania na drewno nie da się uniknąć! Jednak możesz mieć wpływ na to, czy kolorystyka będzie się zmieniać jednolicie na całej powierzchni, czy tylko w niektórych miejscach.
Inaczej ma się to w łóżkach barwionych na biało i szaro. W tym przypadku nie mamy do czynienia z ciemnieniem i zmianą koloru samego drewna ale za to mamy szarzenie lub żółknięcie powierzchni lakierniczej.
Wybarwienie kolorem białym jest bardzo specyficznym i odmiennym rodzajem nawierzchniowej ochrony drewna, w porównaniu do lakieru bezbarwnego i bejc koloryzujących. Farba biała oraz szara używana do malowania naszych łóżek pokrywa w 99% kolor naturalny drewna, ale nie wygładza naturalnego usłojenia drewna. Kształt słojów i sęków można dostrzec pod odpowiednim kontem, oraz wyczuć w dotyku. Drewno pomimo że zostało ścięte, wysuszone i wyleżakowane może nadal przejawiać swoją aktywność życiową, wypuszczając żywicę. Nie jest to przeważnie widoczne w produktach pokrytych bejcą i lakierem bezbarwnym, lecz na kolorze białym mogą występować (przede wszystkim przy sękach) żółte plamy.
Dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dochodziło, jednak zdarza się to sporadycznie. Więcej o warstwach ochronnych drewna znajdziemy w artykule Jaki wybrać rodzaj i kolor farby do drewna świerkowego?
Pękanie, puchnięcie i odkształcanie to następna kwestia charakterystyki drewna. Zdarza się że na powierzchni mebla pojawia się spuchnięcie (najczęściej na łączeniach elementów), pęknięcie, deska skręciła się lub przekrzywiła. Najczęściej jest to spowodowane niesprzyjającymi warunkami otoczenia: duże wahania temperatury, duża wilgotność powietrza lub zalanie płynem albo zbyt niski poziom wilgoci w powietrzu.
UTRZYMANIE I ZAPOBIEGANIE
Kilka porad jak utrzymać meble drewniane do sypialni w dobrym wyglądzie przez wiele lat. Na początku trzeba poruszyć kwestie planowania ułożenia mebli. Pod wpływem światła (przede wszystkim słonecznego) i ciepła, drewno może zmienić kolor oraz może rozsychać się a co za tym idzie pękać. Zatem aby temu zapowiedz musimy poszukać odpowiedniego miejsca do umieszczenia mebla. Nie zawsze jednak da się rozmieścić meble tak aby nie padało na nie bezpośrednio światło słoneczne, w takich przypadkach można zastosować rolety czy też żaluzje w dni słoneczne. Pamiętaj również aby unikać miejsc w którym występują duże wahania temperatury.
Optymalna temperatura to 16-22ºC. Mebel musi stanąć co najmniej jeden metr od grzejnika. Wilgoć również ma duży wpływ na wygląd drewna, zbyt duża może powodować puchniecie a zbyt niska pękanie. Postaraj się utrzymać stały poziom w mieszkaniu. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi 40-60%. Taka wilgotność służy nie tylko naszym meblom, ale również jest to zakres w którym człowiek najlepiej się czuje. Korzystnie działa to także na podłogi z drewna i drewnopochodnych, ubrania oraz książki. Teraz parę słów jak czyścić meble. Pamiętaj aby przy czyszczeniu drewna unikać zbyt mokrej ściereczki. Gdy na powierzchnię mebla wylejesz jakiś płyn, pamiętaj aby natychmiast osuszyć zalany element.
Zalecamy czyścić meble miękką tkaniną na przykład z bawełny lub mikrofibry. Zawsze pocieraj w kierunku włókien. Nie szoruj mocno. Zbyt mocne czyszczenie może zmienić strukturę i kolor lakieru jaki i drewna. Używaj środków czyszczących i konserwujących przeznaczonych do wyrobów z drewna.
autor: lozka.net – gp&dk 2018-06