Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy łóżko piętrowe jest bezpieczne?

2020-12-15

Większość z nas miała w dzieciństwie marzenie o łóżku piętrowym. Część miała to szczęście, że takowe stało w pokoju. Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, jaka to frajda, nic dziwnego, że bierzemy to rozwiązanie pod uwagę, kiedy sami mamy dzieci. Jednak teraz patrzymy na to z nieco innej perspektywy i zastanawiamy się, czy to aby na pewno bezpieczne.

Łóżko piętrowe ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na lepszą ergonomię i wolną przestrzeń, kiedy w pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko. Poza tym z pewnością dzieci będą zachwycone, mogąc spać na łóżku piętrowym. Ale zanim zdecydujemy się na zakup, musimy się zmierzyć z wieloma dylematami. Szczególnie ostrożnie podejdziemy do zakupu łóżka piętrowego dla młodszych dzieci.

Od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z łóżka piętrowego?

Łóżko piętrowe dla młodszych dzieci będzie nie lada atrakcją, ale też pewnym zagrożeniem. W zależności od tego, w jakim wieku są nasze pociechy, zdecydujmy się na inny model. Dla młodszej grupy powinny być łóżka niskie i z wysokimi barierkami. Z tego rodzaju łóżka mogą korzystać nawet 3-4-letnie maluchy. Natomiast wyższe łóżka piętrowe powinny nas zainteresować dopiero wtedy, kiedy dziecko skończy 6 lat. Taki wiek jest podany przez PKN (Polski Komitet Normalizacyjny), jako bezpieczny. Można taką informację odnaleźć w normie oznaczonej symbolem PN-EN 747-1+A1.

Jaka ma być minimalna wysokość barierki zabezpieczającej?

Im wyższa, tym lepiej. Ta kwestia również jest ujęta we wspomnianej normie. Mówi ona o 160 mm minimalnej wysokości od górnej płaszczyzny materaca do górnej krawędzi barierki zabezpieczającej. Niektórzy rodzice decydują się na to, by na własną rękę zrobić bardzo wysoką barierkę lub dodatkową osłonkę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Szczególnie godna polecenia jest siatka którą mocujemy do sufitu i ramy łóżka.

Podsumowując poprzednie wątki – najlepiej przy wyborze łóżka piętrowego, zwróćmy uwagę czy dany producent stosuje się do norm bezpieczeństwa PN-EN 747-1+A1.

Bezpieczny materac do łóżka piętrowego – grubość ma duże znaczenie!

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo dziecku, szukamy łóżka, którego barierka będzie wysoka. Jednak musimy wziąć pod uwagę coś jeszcze. Kiedy na stelażu ułożymy grubszy materac, to dziecko będzie leżeć wyżej. Przy wyborze materaca do łóżka piętrowego, nie zapomnijmy o odpowiednim stelażu. O stelażu więcej przeczytamy w kolejnym wątku, tutaj skupimy się tylko na jego wysokości (grubości). Pamiętajmy przy wyborze materaca i stelaża, aby barierka zabezpieczająca miała wspomniane wyżej minimum 16 cm wysokości. W opisach łóżek piętrowych można spotkać wzór do obliczenia wysokości barierki. Jeżeli takiego ułatwienie nie możemy znaleźć, koniecznie skontaktuj się ze sprzedawcą i/lub producentem aby uzyskać odpowiednie informacje.

Nie kierujmy się złudną myślą, że im grubszy materac tym lepszy. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór stosunkowo cienkich materacy. Przykładowo za rozsądną cenę można nabyć materac wysokoelastyczny o grubości ok. 12 cm. Podobnej grubości lecz w wyższej cenie są dostępne materace lateksowe.

Jaki wybrać stelaż do łóżka piętrowego?

„Często podczas wyboru łóżka nie zwracamy uwagi na stelaż pod materac, a to dość poważny błąd! Odpowiednio dobrany stelaż optymalizuje komfort spania i wydłuża żywotność materaca dzięki prawidłowemu podparciu.” Jest cytat z artykułu: Dlaczego wybrać stelaż elastyczny? <https://lozka.net.pl/Dlaczego-wybrac-stelaz-elastyczny-blog-pol-1524555138.html> Zachęcamy do przeczytania tego dość krótkiego artykułu, powinien dosadnie odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Jak dodatkowo zabezpieczyć łóżko — przykręcić do ściany?

Nie łudźmy się, że dzieci będą korzystać z łóżka piętrowego tylko podczas snu. Zwłaszcza na początku możemy spodziewać się harców i zabaw. A to może skutkować odsuwaniem się łóżka od ściany, co stanowi pewne zagrożenie. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowym przykręceniu łóżka do ściany. W przypadku wysokich i metalowych łóżek byłoby to trudne, ale przecież dla młodszych dzieci stawiamy na łóżka niskie i drewniane. To w połączeniu z wyższą barierką sprawi, że będziemy spokojniejsi o bezpieczeństwo najmłodszych.

Zdjęcia – pixabay.com

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Bardzo dobra obsługa, szybka realizacja zamówienia!
2024-05-21
Kontakt z wykonawcą, sprzedającym bardzo dobry. Wykonanie łóżka bez zarzutu, kompletne, instrukcja czytelna, jesteśmy zadowoleni, najbardziej córka. Termin wykonania dotrzymany. Polecam jak najbardziej, świetny wybór!
pixel