Dlaczego wybrać stelaż elastyczny?
Często podczas wyboru łóżka nie zwracamy uwagi na stelaż pod materac, a to dość poważny błąd! Odpowiednio dobrany stelaż optymalizuje komfort spania i wydłuża żywotność materaca dzięki prawidłowemu podparciu.
Pomimo że listewki w stelażu elastycznym są cieńsze i węższe (przekrój poprzeczny 8 x 35 mm) od stelaża zrolowanego (przekrój poprzeczny 20 x 55 mm), to właśnie ten pierwszy jest mocniejszy i wytrzymalszy.
Tutaj nasuwa się kolejne pytanie: dlaczego mocniejszy, skoro cieńszy i węższy?
Sama nazwa „Stelaż ELASTYCZNY” już naprowadza nas na odpowiedź.
Elastyczność listew uzyskuje się przez sklejanie wcześniej wygiętych na gorąco w łuk naprzemiennie (prostopadle słojami) kilku cieniutkich warstw drewna (w naszym przypadku bukowego). Umieszczone są w specjalnych elastycznych mocowaniach (łuzach) na ramie, również wykonanej ze sklejki drewnianej ale tym razem brzozowej.
Stelaże z deseczkami z jednego litego kawałka drewna, takie jak stelaż listewkowy rolowany są sztywne, a przez co bardziej podatne na pęknięcia i złamania. Takie listwy nie mają żadnej amortyzacji i co za tym idzie, zbyt mocno naciskają na materac. Nacisk na stelaż jest punktowy, co powoduje, że zbyt duże siły oddziałują tylko w jednym miejscu, a nie są one rozłożone na całą powierzchnię materaca.
Pamiętajmy że zdecydowana większość współczesnych materacy jest w niewielkim stopniu wykonana z pianki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Właśnie ten element składowy materaca jest najbardziej podatny na zużycie.
Jest to jeden z powodów dla części producentów materacy na udzielenie gwarancji (dłuższej niż 2 lata) pod warunkiem zastosowania stelaża elastycznego. Odstęp pomiędzy listwami to bardzo istotna kwestia. Nie może być za mały (brak wentylacji materaca) i za duży (klinowanie sprężyn i małe podparcie). Optymalny przedział to 2-3 cm, w naszym przypadku Stelaż ELASTYCZNY ma odstępy 3 centymetrowe.
Tak jak już wcześniej pisaliśmy odpowiedni odstęp pomiędzy listwami w stelażu ma szczególne znaczenie w przypadku materacy kieszeniowych takich jak materac kieszeniowy LILY FLOWER, przy którym zbyt duże odstępy mogą powodować że sprężyny będą się klinować pomiędzy deseczkami co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia materaca.
Często można się spotkać z przypadkami klientów, którzy zakupili materac o odpowiedniej twardości dopasowanej do wagi ciała, przy uprzednim sprawdzeniu go w sklepie stacjonarnym ale podczas użytkowania okazuje się, że materac nie daje oczekiwanego podparcia i jest po prostu za twardy lub za miękki. Przyczyną jest nie zwrócenie uwagi jaki stelaż został zastosowany przy testowanym materacu.
Podczas sprawdzania materaca w sklepie stacjonarnym, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakim stelażu umieszczony jest materac. Inaczej będzie zachowywał się na stelażu sztywnym typu Stelaż LISTWOWY ROLOWANY [20-listewkowy] a inaczej na stelażu elastycznym. Dlatego tak ważną kwestią, a często pomijaną podczas zakupu łóżka i materaca jest zwracanie uwagi na dobór odpowiedniego stelaża pod materac.
Podsumowując: Stelaż ELASTYCZNY [28-listewek] z taśmą to jak najbardziej odpowiedni wybór, pomimo swojej ceny. Nie jest ona jednak zbyt wysoka w stosunek ceny do jakości. Cena stelaża elastycznego to ok. 3 krotność Stelaża listwowego rolowanego [20-listewkowego]. Na koniec możemy dodać że nie znamy osoby z kręgu producentów, sprzedawców czy rehabilitantów, którzy powiedzieli by że stelaż jest mało istotny i wręcz przeciwnie uważają że to jeden z dwóch najistotniejszych elementów łóżka.
autor: lozka.net – gp&dk 2018-03