Szafki nocne do sypialni - jak dobrać, aby wszystko pasowało?
Spis treści
1. Eleganckie szafki nocne do sypialni
2. Jak dopasować stoliki nocne do wystroju wnętrza?
3. Funkcjonalność stolików nocnych do sypialni
4. Dlaczego drewniane szafki nocne to uniwersalny i ponadczasowy mebel do sypialni?
5. Właściwości drewnianych mebli do sypialni
6. Jak pielęgnować drewniane szafki, by wydobyć z nich naturalne piękno?
7. Do jakich wnętrz pasują szafki nocne drewniane?
8. Jak dobrać wysokość szafki nocnej do sypialni?
9. Dlaczego ważna jest odpowiednia wysokość nocnych szafek?
10. Czym się kierować przy wyborze wysokości szafek nocnych?
11. Szafki nocne z drzwiczkami czy bez?
12. Jak dopasować design szafki do ilości dostępnej przestrzeni?
13. Szafka nocna z drzwiczkami lub szufladą – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Łóżko i stojące obok niego szafki nocne tworzą najważniejsze elementy wystroju sypialni. Są istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Zapewniają komfort użytkownikom i definiują styl wnętrza, dlatego warto wybierać je starannie. Zobacz, czym się kierować, by znaleźć idealne szafki do Twojej sypialni!
Eleganckie szafki nocne do sypialni
Szafki nocne to wyjątkowe meble, które pomagają stworzyć niepowtarzalny nastrój w sypialni. W pomieszczeniu tym liczy się komfort, spokój i wygoda. Doskonale wiedzą o tym architekci wnętrz, którzy wiele czasu poświęcają na perfekcyjne dopracowanie każdego detalu. Dlatego przed zakupem mebli warto dobrze się zastanowić, jaki model spełni Twoje oczekiwania.
Jak dopasować stoliki nocne do wystroju wnętrza?
W pierwszej kolejności wiele osób zwraca uwagę na estetykę mebli. Jest to uzasadnione oczywistym faktem, że stoliki nocne nadają sypialni charakter. Aby szafki stanowiły spójny element kompozycji i podkreślały nastrój, trzeba zwrócić uwagę na wystrój wnętrza oraz na styl pozostałych mebli. Jeśli jest zainspirowany klimatem rustykalnym, skandynawskim lub boho, a Twoje łóżko jest wykonane z niemalowanego drewna, takie same powinny być szafki nocne. Naturalne tkaniny, jasne dywaniki i proste dodatki uzupełnią całość, tworząc idealne połączenie.
Zwróć uwagę na jakość wykonania detali takich jak wykończenie krawędzi oraz szczegóły jak uchwyty drzwiczek oraz szuflad. Niektóre szafki nocne do sypialni wyposażone są w wysokie nóżki, a inne modele posiadają niskie nogi, co wpływa na wysokość całego mebla.
Funkcjonalność stolików nocnych do sypialni
W przypadku sypialni bardzo ważne jest, by przedmioty, które się w niej znajdują były nie tylko funkcjonalne, ale też eleganckie. Ich wygląd jest istotny z tego względu, że w takich pomieszczeniach zazwyczaj nie znajduje się wiele mebli. W związku z tym każdy z nich stanowi wyrazisty akcent.
Stoliki nocne mogą być idealnym miejscem do postawienia dekoracji lub lampki, która nada romantyczny klimat sypialni. Warto zapamiętać, że szafki nocne są ozdobą okolic łóżka, należy więc starannie dopasować kolor, wielkość i materiał do pozostałych elementów wystroju. Przy okazji zauważ, że mimo tego, iż najczęściej stosowane jest rozwiązanie klasyczne, czyli 2 szafki nocne po obu stronach łóżka, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić tylko jeden stolik. Wybór zależy m.in. od ilości dostępnego miejsca.
Dlaczego drewniane szafki nocne to uniwersalny i ponadczasowy mebel do sypialni?
Wśród wielu różnych materiałów, z których wykonywane są meble do sypialni, dużym zainteresowaniem od wielu lat cieszy się drewno. Co sprawia, że warto wybrać właśnie ten naturalny surowiec do swojej sypialni? Lite drewno wprowadza przyjemny nastrój i kojarzy się z domowym ciepłem, a jednocześnie jest bardzo wytrzymałe i stylowe. Świetnie pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, loftowym, boho, rustykalnym, klasycznym i nowoczesnym.
Właściwości drewnianych mebli do sypialni
Ponadczasowy charakter szafek nocnych z drewna świerkowego sprawia, że mogą przez wiele lat być elementem wystroju pomieszczenia. Drewno jest tradycyjnym surowcem używanym do produkcji mebli – jest niezwykle wdzięczne w obróbce, charakteryzuje się naturalnym pięknem i właściwościami antystatycznymi. Kurz nie osiada na nich tak intensywnie jak na innych powierzchniach. Warto jednak wiedzieć, że drewniane meble są dość wrażliwe na wilgoć, dlatego nie zaleca się stawiania szklanek z wodą bezpośrednio na blacie.
Jak pielęgnować drewniane szafki, by wydobyć z nich naturalne piękno?
Aby jak najdłużej cieszyć się wyjątkową urodą naturalnego surowca, jakim jest drewno, konieczna jest staranna pielęgnacja. Wystarczy co kilka dni przetrzeć powierzchnię czystą ściereczką, by utrzymać je w czystości. Regularnie należy używać specjalnego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji naturalnego drewna. Niekiedy konieczne jest olejowanie lub impregnacja. Takie działanie zapewni dobrą konserwację i podkreśli charakterystyczny rysunek słojów. Przy odpowiedniej pielęgnacji drewniana szafka nocna do sypialni może prezentować się pięknie nawet przez kilkadziesiąt lat.
Do jakich wnętrz pasują szafki nocne drewniane?
Drewno doskonale pasuje do wielu różnych surowców – zarówno do mebli, jak i do sypialnianych tekstyliów. Stosowane w stylu skandynawskim, rustykalnym, loft lub boho drewniane powierzchnie świetnie komponują się ze zwiewnymi dekoracjami z naturalnych materiałów, do tkanin, futra, kamieni i metalu. Przed zakupem sprawdź, czy wybrany model i kolor szafki nocnej do sypialni dobrze komponują się z kolorem ścian i pozostałymi elementami wystroju.
Jak dobrać wysokość szafki nocnej do sypialni?
Aby szafka nocna dobrze pełniła swoją funkcję, musi mieć odpowiednią wysokość. Ważne są też jej wymiary. Chodzi nie tylko o wielkość blatu, obecność szuflad i półek. Stoliki nocne stojące obok łóżka powinny pozwalać na komfortowe użytkowanie mebla. Nie mogą przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się po sypialni. Z reguły nie są to duże meble, jednak warto poświęcić chwilę, by wybrać odpowiednią wielkość do Twojej sypialni.
Dlaczego ważna jest odpowiednia wysokość nocnych szafek?
Wymiary stolika nocnego mają niebagatelne znaczenie. Istotną kwestią jest wysokość mebla, która powinna być dopasowana do wysokości łóżka. Najwygodniej jest korzystać z szafek, gdy możliwe jest sięgnięcie po przedmiot leżący na blacie oraz otwarcie szuflady z pozycji siedzącej. Dlatego podczas wybierania szafki należy uwzględnić wysokość łóżka i materaca.
Czym się kierować przy wyborze wysokości szafek nocnych?
Standardowo wysokość szafki nocnej mieści się w zakresie od 40 do 60 cm. Jak dopasować ją do wysokości łóżka? Należy zmierzyć odległość od podłogi do górnej granicy powierzchni leżącego na łóżku materaca. Ta wartość wskazuje, na jakiej wysokości powinien znajdować się blat szafki nocnej do sypialni. Mebel może być też odrobinę wyższy. Jeśli wybierzesz taką szafkę nocną, której blat znajdzie się niżej, niewygodnie będzie z niej korzystać. Z oczywistych względów półki, szafki i szuflady znajdują się poniżej górnej linii materaca, jednak to właśnie wysokość blatu jest brana pod uwagę podczas planowania i kompletowania wyposażenia.
Szafki nocne z drzwiczkami czy bez?
Obecność drzwiczek lub ich brak zależy od dwóch czynników: od Twoich oczekiwań oraz ilości dostępnego miejsca. Jeśli zwykle przy łóżku trzymasz sporo przedmiotów i zależy Ci na tym, by łatwo było zachować porządek, postaw na szafki nocne do sypialni z drzwiczkami. Dzięki temu zawartość będzie zamknięta wewnątrz. Zapobiegnie to osiadaniu kurzu, ale też ułatwi sprzątanie i dyskretnie zasłoni leki lub chusteczki. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem minimalizmu lub przy Twoim łóżku odkładasz jedynie szklankę wody, książkę lub okulary, sam blat i półki w zupełności wystarczą. Najczęściej spotyka się klasyczne szafki nocne z szufladami lub drzwiczkami. Zapewniają wygodę i funkcjonalność, a także ułatwiają przechowywanie drobiazgów, które zawsze możesz mieć pod ręką w sypialni.
Jak dopasować design szafki do ilości dostępnej przestrzeni?
Należy mieć na uwadze fakt, iż drzwiczki oraz wysuwane szuflady wymagają wolnej przestrzeni wokół łóżka. Warto to uwzględnić przed wyborem mebla i przed ostatecznym zaprojektowaniem wystroju. Kieruj się więc nie tylko swoimi preferencjami, ale także możliwościami wynikającymi z metrażu i rozkładu sypialni. Pamiętaj o wielkości łóżka i przestrzeni wokół, by zapewnić komfortowe przemieszczanie się.
Szafka nocna z drzwiczkami lub szufladą – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jeśli zdecydujesz się na szafkę z drzwiczkami, zwróć uwagę na to, by uchwyty zapewniały wygodne otwieranie i zamykanie. Zbyt wąskie lub płaskie elementy mogą utrudniać korzystanie z mebla.
Idealne szafki nocne to bardzo ważny element dopełniający wystrój wnętrza. Dopasuj je do stylu pozostałych mebli, Twojego gustu i oczekiwań. Najistotniejsze parametry to wymiary, materiał wykonania oraz obecność szuflad i półek. Wybierz meble, które zapewnią Ci komfortowe warunki i będą pasować do estetyki sypialni.