Łóżko drewniane do sypialni – jak wybrać? Czym się kierować?
Spis treści
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?
- Mocne łóżka drewniane
- Eleganckie łóżka drewniane
- Wymiary łóżek drewnianych do sypialni
Wybór łóżka do sypialni jest bardzo ważny, ponieważ pełni ono najważniejszą funkcję w tym pomieszczeniu. Cała reszta aranżacji wnętrza zależy od jego wielkości i ustawienia. Warto pamiętać, że to właśnie w łóżku odpoczywamy, a jakość snu ma decydujące znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wybór łóżka powinien więc uwzględniać nie tylko preferencje estetyczne, ale przede wszystkim wygodę.
To ergonomia i funkcjonalność powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności podczas planowania zakupu. Elastyczny stelaż oraz dobrze dobrany materac, charakteryzujący się odpowiednią twardością i rozmiarem, zapewniają plecom odpowiednie podparcie podczas snu.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy łóżko posiada dodatkowe funkcje, jak na przykład możliwość przechowywania pościeli. W niektórych sytuacjach takie rozwiązania mogą się okazać bardzo przydatne. Dzięki nim dużo łatwiej zaplanować odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w sypialni.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?
Wybierając łóżko do sypialni, należy zwrócić uwagę na kilka różnych aspektów. Na pewno podstawowe znaczenie mają wymiary takiego mebla. W zależności od tego, jak duża jest sypialnia, można zdecydować się na mniejsze lub większe łóżko. Aby dobrze się wysypiać, warto zadbać o wydzielenie odpowiedniej ilości miejsca.
Trzeba dobrze się zastanowić, jakie jeszcze meble postawić w pomieszczeniu przeznaczonym do spania, aby wszystkie się zmieściły, a przestrzeń nie robiła wrażenia zagraconej. Na pewno warto wziąć pod uwagę zakup szafek nocnych, a jeśli można sobie na to pozwolić także dodatkowych elementów kompletu wypoczynkowego, na przykład foteli. Po dokładnym zaplanowaniu aranżacji pokoju i podjęciu decyzji, jakiej wielkości kupić łóżko, należy na pewno zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Mebel służący do spania powinien być solidnie wykonany i stabilny, aby zapewniać odpoczywającym osobom poczucie bezpieczeństwa.
Warto również zwrócić uwagę na stelaż, w który został wyposażony konkretny model łóżka. Ten element powinien charakteryzować się odpowiednią elastycznością, aby sprawnie amortyzować ewentualne wstrząsy.
Bardzo duże znaczenie ma ponadto wybór odpowiedniego materaca. Jego jakość ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia użytkownikowi regenerującego odpoczynku. Trzeba pamiętać, że materac powinien gwarantować stabilne podparcie kręgosłupa i charakteryzować się optymalną twardością. W sprzedaży można znaleźć materace wykonane z różnych rodzajów pian, a także takie, które wypełnione zostały specjalnymi sprężynami. Wiele nowoczesnych produktów dopasowuje się do kształtu ciała, reagując na temperaturę.
Na rynku dostępne są także modele hipoalergiczne, przeznaczone dla osób ze skłonnością do uczuleń. Materac musi zostać zakupiony z uwzględnieniem wymiarów łóżka, w przeciwnym wypadku nie będzie się wpasowywać w jego ramę.
Warto również pamiętać, że wybór odpowiedniego mebla powinien zostać dopasowany do stylu, w jakim została urządzona sypialnia. Wszystkie elementy składające się na wystrój powinny do siebie pasować. Na pewno dobrym posunięciem jest uwzględnienie dominującej we wnętrzu kolorystyki.
Niektóre łóżka mogą być ponadto wyposażone w dodatkowe funkcje. Wśród dostępnych opcji znajduje się między innymi zakup modelu, który posiada wbudowane szuflady na pościel. To rozwiązanie świetnie się sprawdza w niewielkich pomieszczeniach, w których potrzebna jest dodatkowa przestrzeń, służącą do przechowywania. Łóżka dziecięce mogą być zaś wyposażone w specjalne barierki, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wypadnięciem. Wybierając odpowiedni mebel, warto oczywiście również zwrócić uwagę na jego cenę, aby wybrany wariant był adekwatny do możliwości finansowych.
Mocne łóżka drewniane
Chociaż łóżka mogą być wykonane z różnych materiałów najlepiej postawić na drewno. To jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców. Zrobione z drewna elementy wystroju wnętrz są bardzo trwałe i solidne. Z łóżek można korzystać nawet przez wiele lat, mając pewność, że nie stracą swoich wyjątkowych właściwości.
Warto zwrócić uwagę na to, że drewno jest lekkie, a jego przetwarzanie nie stanowi wielkiego wyzwania. Przy użyciu tego surowca można tworzyć bardzo różnorodne konstrukcje. Dużą zaletą drewna jest wyjątkowa elastyczność, która sprawia, że wykonany z niego mebel można łatwo dopasować do potrzeb użytkowników.
Drewno charakteryzuje się ponadto znacznie lepszą izolacją termiczną, niż na przykład metal. Nie należy zapominać o tym, że jest ono materiałem przyjaznym dla środowiska, który nadaje się do recyklingu. Wykonane z niego meble można łatwo odnawiać, a sam surowiec przetwarzać na nowe produkty. Zakup takiego łóżka zapewnia użytkownikom komfortowy sen przez długi czas. Meble zrobione z drewna są najzdrowsze dla człowieka ze wszystkich dostępnych na rynku.
Eleganckie łóżka drewniane
Poza walorami użytkowymi łóżko powinno być także estetyczne. Wystrój sypialni ma duże znaczenie dla samopoczucia osób, które z niej korzystają. Najlepiej urządzić takie pomieszczenie w stonowanych barwach, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć.
Eleganckie łóżka charakteryzują się przeważnie minimalistycznym wyglądem. Ich konstrukcja powinna być lekka, aby nie zdominować całkowicie przestrzeni. Można zdecydować się na drewniany mebel, którego usłojenie jest dobrze widoczne, ale także kupić model pomalowany farbą lub pokryty lakierem. Jeśli w sypialni śpią dzieci, warto zastanowić się nad zakupem łóżka piętrowego wyposażonego w antresolę. Takie rozwiązanie jest nie tylko źródłem frajdy dla maluchów, ale również świetnie się prezentuje. W przypadku łóżek dla dorosłych najlepiej sprawdzają się proste modele. Wszystko oczywiście zależy od gustu, ale klasyczna rama stanowi uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w większości sypialni.
Wystrój wnętrza lepiej urozmaicić ciekawymi dodatkami, które podkreślają osobowość właścicieli. Najlepiej się sprawdzają takie elementy, jak poduszki, kapy, czy narzuty. Jeśli użytkownicy sypialni zechcą wprowadzić zmiany do wystroju wnętrza, mogą łatwo wymienić takie akcesoria na nowe, bez konieczności czynienia dużych wydatków.
Wymiary łóżek drewnianych do sypialni
W sprzedaży znajdują się łóżka różnej wielkości. Przed zakupem warto się dokładnie zastanowić, nad sposobem ustawienia mebla w sypialni. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować jego wielkość do rozmiarów pokoju.
Pojedyncze łóżka przeważnie mają wymiary 80×200, 90×200, 100×200 cm. Taki mebel pozwala się wyspać jednej osobie nawet jeśli jest ona wysoka. Świetnie się sprawdzi w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ nie zdominuje przestrzeni.
W pokoju będzie można wprowadzić także inne elementy wystroju, na przykład szafki nocne, czy dodatkowe elementy kompletu wypoczynkowego, takie jak fotele. Inną opcją jest zakup łóżka podwójnego. W sprzedaży znajduje się kilka rodzajów takich mebli. Różnią się one od siebie przede wszystkim szerokością.
W mniejszych pokojach najlepiej postawić na modele o wymiarach 120×200 lub 140×200 cm, a w większych pomieszczeniach można ustawić mebel, który ma 160, a nawet 180 cm szerokości. Takie posłanie zapewnia pełną swobodę poruszania się i duży komfort dwóm dorosłym osobom.
Jeśli więc wielkość pomieszczenia na to pozwala najlepiej zdecydować się na zakup maksymalnie obszernego mebla wyposażonego w duży materac. Warto również zainteresować się ofertą łóżek dziecięcych. Często są to modele piętrowe albo takie, w których drugie posłanie jest wysuwane.
Inteligentna konstrukcja sprawia, że zajmują one w pokoju znacznie mniej miejsca, niż wynosi powierzchnia przeznaczona do spania. Warto zastanowić się nad zakupem takiego mebla, jeśli pokój dziecięcy nie jest zbyt duży, a muszą się w nim znaleźć także inne elementy, takie jak biurko, szafy, czy kącik do zabawy.
Na szczęście ilość dostępnych rozwiązań jest spora, więc każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od indywidualnych potrzeb. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą, aby poszukać inspiracji.