Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaprojektować pokój dla rodzeństwa, aby był funkcjonalny i wygodny?

2024-01-22

Spis treści

1. Projektowanie pokoju dla rodzeństwa – od czego zacząć?
2. Biurko dziecięce w pokoju rodzeństwa
3. Jakie łóżko wybrać do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa?
4. Przechowywanie ubrań, zabawek, książek i innych drobiazgów
5. Funkcjonalne rozwiązania dla wspólnego pokoju dziecięcego
6. Kreatywne pomysły na dzielenie pokoju przez rodzeństwo
7. Rozwiązania do pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku


Planujesz remont pokoju Twoich dzieci? Jeśli ma zamieszkać w nim rodzeństwo, pomieszczenie musi być dostosowane do zróżnicowanych potrzeb małych domowników. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy tu kilka sprawdzonych rad, które pomogą Ci zaprojektować idealny pokój dziecięcy dla Twoich maluchów. Zobacz, jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń dla rodzeństwa!

Projektowanie pokoju dla rodzeństwa – od czego zacząć?

Planowanie rozkładu mebli w pokoju rodzeństwa to najważniejszy etap projektowania. W pomieszczeniu powinny znaleźć się takie meble jak łóżka, biurka, stoliki, komody, szafy i regały. Meble zajmują sporo miejsca, dlatego warto dobrze przemyśleć ich rozkład.

Biurko dziecięce w pokoju rodzeństwa

Stolik lub biurko to potrzebny sprzęt w pokoju młodzieżowym i dziecięcym. Blat może być miejscem do rysowania, pisania, nauki i zabawy. Biurko należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu w taki sposób, by siedzący przy nim maluch mógł korzystać z naturalnego światła. Dlatego najczęściej stoliki do nauki zlokalizowane są pod oknem. Wokół biurka warto zostawić tyle wolnej przestrzeni, by dziecku wygodnie było z niego korzystać.

W pokoju rodzeństwa biurka można ustawiać obok siebie w linii, tyłem do siebie lub w kształcie litery L. Jeśli dzieci mają duży pokój z dwoma oknami, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dwóch przestrzeni do nauki, osobno dla każdego dziecka. To sprzyja skupieniu i zapobiega konfliktom.

Jakie łóżko wybrać do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa?

Łóżko piętrowe z barierkami rozkładane na dwa KAMIL świerkowe

Należy też pamiętać o wygodnych i komfortowych łóżkach. Przy niewielkim metrażu pokoju warto wybrać łóżko piętrowe 2 osobowe lub łóżko piętrowe wysuwane – pozwoli to optymalnie wykorzystać przestrzeń i zachować wystarczająco dużo miejsca na zabawę.

Łóżko dziecięce podwójne z zabezpieczeniem i szufladami ADRIAN BIS

Pamiętaj o tym, by wybierać bezpieczne meble przeznaczone dla dzieci. Powinny mieć wygodne i stabilne drabinki oraz zabezpieczenie przed wypadnięciem. Zadbaj też o to, by wybrany model miał specjalne szuflady do przechowywania pościeli. Łóżka piętrowe są odpowiednie już dla kilkulatków, ale doskonale sprawdzają się też w przypadku starszych dzieci, ponieważ nie ograniczają przestrzeni i zapewniają prywatność.

Przechowywanie ubrań, zabawek, książek i innych drobiazgów

W pokoju dziecięcym zwykle znajduje się dużo różnych przedmiotów. Zabawki, odzież, książki i akcesoria plastyczne muszą być przechowywane w zorganizowany sposób, by uniknąć bałaganu. Pościel i pluszowe zabawki można przechowywać w specjalnych szufladach pod łóżkiem. Na ubrania dziecięce warto przeznaczyć miejsce w szafie – mogą to być półki, drążki na wieszaki lub szuflady.

Przybory szkolne warto trzymać w szafce biurka, natomiast akcesoria plastyczne, książki i zabawki – na półkach. W szufladach i szafkach umieść pudełka i organizery z przegródkami, w których można przechowywać np. skarpetki połączone w pary.

Funkcjonalne rozwiązania dla wspólnego pokoju dziecięcego

Głównym zadaniem podczas urządzania pokoju dla dzieci jest zapewnienie maluchom spokojnego miejsca do nauki, odpoczynku i zabawy. Dlatego warto postawić na funkcjonalne elementy wyposażenia. Takim rozwiązaniem są np. rozkładane łóżka podwójne, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca do spania dla rodzeństwa, jednocześnie nie zajmując podłogi w dzień, gdy mebel jest złożony. Warto też zadbać o bezpieczeństwo dzieci i wybrać meble z zaokrąglonymi kantami i komody z szufladami wyposażonymi w hamulec.

W pokoju dla rodzeństwa warto rozgraniczyć strefy na miejsce do odpoczynku, nauki i zabawy. Oprócz tego trzeba też zadbać o to, by każde z dzieci miało fragment przestrzeni zarezerwowany tylko dla siebie. Do stworzenia przytulnego nastroju wykorzystaj kilka różnych źródeł światła: lampy na biurkach, przy łóżkach i główne oświetlenie pokoju.

Kreatywne pomysły na dzielenie pokoju przez rodzeństwo

Konieczność ustawienia co najmniej dwóch łóżek w pokoju rodzeństwa może nastręczyć nieco kłopotu, ponieważ meble te z reguły zajmują sporo miejsca. Potrzebna jest też przestrzeń do przechowywania pościeli. Dlatego warto szukać pomysłowych rozwiązań. Doskonałą opcją są dwu- lub trzyosobowe łóżka piętrowe z wysuwaną szufladą. Dzięki nim łatwiej jest zachować w pokoju dziecięcym porządek.

Łóżka piętrowe z drabinką są niezwykle lubiane przez dzieci, a co za tym idzie idealnie uzupełnią wystrój pokoiku najmłodszych. Ścianę za łóżkiem możesz udekorować tapicerowanymi panelami, specjalnymi naklejkami lub fototapetą. Będzie to wyglądać efektownie, optycznie powiększy przestrzeń, a także ułatwi Ci czyszczenie ściany.

Dodatkowo warto dzieciom zagospodarować okolice łóżka w taki sposób, by stworzyć przyjemny kącik do zabawy i relaksu. W tym celu można wykorzystać miękkie poduszki, duże pluszaki i zasłonki. Wykorzystaj też tablicę korkową, suchościeralną lub zwykłą. Innym ciekawym pomysłem jest pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową. W ten sposób urozmaicisz wygląd pokoju i stworzysz maluchom przestrzeń do wykorzystania wyobraźni.

Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie w pokoju rodzeństwa minimalistycznych regałów, które mogą służyć do częściowego oddzielenia przestrzeni. Na półkach dzieci mogą ustawiać książki i zabawki. Warto też zapewnić im kilka koszy i organizerów, w których będą przechowywać swoje drobiazgi.

Rozwiązania do pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku

Ważną zasadą podczas urządzania pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku jest zapewnienie dzieciom własnej przestrzeni i prywatności. Jest to możliwe nawet w niewielkim pomieszczeniu, choć wymaga nieco zaangażowania i dobrego pomysłu.

Gdy różnica wieku między rodzeństwem wynosi kilka lat, urządzenie funkcjonalnej wspólnej przestrzeni może okazać się sporym wyzwaniem. Wynika to z różnych sposobów spędzania czasu i indywidualnych potrzeb dzieci. W zależności od tego, na jakim etapie życia znajdują się maluchy, będą one potrzebować innych sprzętów. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek dotyczących umeblowania pokoju, w którym mieszkają dzieci w określonym wieku:

  1. Niemowlę spędza większość czasu na leżąco – w kąciku dziecka potrzebne jest więc wygodne i bezpieczne łóżeczko oraz funkcjonalna komoda z przewijakiem. Urządzając pokój dziecięcy, w którym mieszka kilkumiesięczny maluch, należy wziąć pod uwagę sposób zagospodarowania podłogi. Najlepiej jest zaplanować tam miękki i miły w dotyku dywan lub wykładzinę podłogową. Można zastąpić to panelami laminowanymi albo winylowymi, a na podłogę położyć matę dla niemowląt;
  2. Przedszkolak to zwykle bardzo ruchliwy i wymagający członek rodziny. W pokoju rodzeństwa, w którym mieszka kilkulatek powinno znajdować się jego łóżko (najlepiej z barierką zapobiegającą spadnięciu dziecka) oraz stolik do zabawy wraz ze stabilnym i lekkim stołeczkiem. Do przechowywania zabawek i książeczek najlepiej nadaje się niski regał oraz kosze, do których dziecko będzie mogło schować wszystko po skończonej zabawie. Nie powinno także zabraknąć niskich szafek lub szuflad na ubranka;
  3. Młodszy lub starszy uczeń w swojej części pokoju musi mieć dobrze oświetlone biurko oraz wygodne krzesło. Jeśli pokój jest niewielki, dobrze sprawdzi się biurko z szafkami i półkami. Oprócz tego szkrab potrzebuje własnego łóżka i miejsca do przechowywania ubrań oraz zabawek i książek. Dobrze sprawdzają się łóżka na antresoli, pod którą może stać biurko dziecka lub półki na książki i zabawki. Taką przestrzeń można też zaaranżować na kącik zabaw lub miejsce do relaksu.

Gdy dziecko mieszka z młodszym rodzeństwem, warto zaaranżować pokój tak, by zapewnić mu odrobinę prywatności. W tym celu można ustawić regały w taki sposób, aby odgradzały częściowo kącik starszaka. Innym sposobem jest użycie kotary.

Kreatywne planowanie wspólnej przestrzeni dla rodzeństwa pozwoli im cieszyć się swoim towarzystwem, a zarazem zapewni im prywatność. Przy planowaniu uwzględnij najważniejsze potrzeby Twoich pociech, czyli potrzebę odpoczynku, zabawy i nauki. Zaprojektuj miejsce do ulubionych aktywności dzieci, by zapewnić im komfort. Wybierz praktyczne łóżka piętrowe, pojemne regały i komody oraz wygodne kosze do przechowywania zabawek, by ułatwić dzieciom zadanie utrzymania porządku w pokoju.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 266 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-10
Swietna obsluga, wszystko na czas, zapakowane, dostarczone w wyznaczonym dniu. Serdecznie polecam.
2024-10-04
Łóżko jest masywne i ciężkie, a jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie. Warto.
pixel