Jak wybrać idealny materac?
Spis treści
1. Dlaczego wybór materaca jest kluczowy dla zdrowego snu?
2. Najpopularniejsze rodzaje materaców
2.1. Konstrukcja i wypełnienie
3. Jak dopasować materac do swoich potrzeb?
3.1. Wkład
3.2. Twardość
3.3. Pokrowiec
3.4. Rozmiar
3.5. Rodzaj łóżka
3.6. Budżet
3.7. Indywidualne potrzeby
4. Jak dbać o materac, aby służył przez lata?
Sen to główna forma odpoczynku. Gdy nie spełnia swojego celu, czujemy rozdrażnienie, spadek formy i sił emocjonalnych. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się znaczeniu materaca w kontekście komfortowego snu. Zaczynamy!
Dlaczego wybór materaca jest kluczowy dla zdrowego snu?
Czy wiesz, jak wiele problemów „zawdzięczamy” nieprawidłowemu doborowi materaca? Oprócz jakości snu, nietrafiony rodzaj posłania jest powodem poważnych kłopotów zdrowotnych. Zerknij, chociażby, na kilka poniższych. Wydają Ci się znajome?
- Ból pleców i szyi. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może prowadzić do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa podczas snu. Badania pokazują, że brak odpowiedniego wsparcia może prowadzić do napięcia mięśni i stawów, co powoduje dyskomfort i ból.
- Problemy z krążeniem. W tym przypadku mowa o zbytnim nacisku materaca na pewne fragmenty ciała. Doprowadza to do ograniczenia przepływu krwi, a w konsekwencji drętwienia i mrowienia.
- Zaburzenia snu. Jeden z najczęstszych zaraz po bólu karku problemów spowodowanych złym materace. Brak odpowiedniego wsparcia ciała sprzyja przebudzeniom i skróceniu fazy głębokiego snu.
- Problemy z wagą i metabolizmem. Badania wykazują, że niewystarczająca ilość snu może zaburzać metabolizm i prowadzić do przyrostu masy ciała.
Inwestycja w wysokiej jakości materac to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod na poprawę jakości snu i zdrowia. Jednak zanim sięgniesz po jeden z modeli, zapoznaj się z rodzajami materacy.
Najpopularniejsze rodzaje materaców
Jeśli chodzi o rodzaje materaców, każdy z nich ma swoje unikalne cechy i korzyści. Odpowiadają różnym preferencjom i potrzebom nocnego wypoczynku. Poznasz je po dokładnej charakterystyce każdego wariantu materaca. Oto zestawienie!
Konstrukcja i wypełnienie
Zacznijmy od wariantów specjalistycznych, jakim są materace przeciwodleżynowe. Jak sugeruje ich nazwa są stworzone do zapobiegania powstawaniu odleżyn u osób, które spędzają długie godziny w pozycji leżącej. Wykonane są z wysokiej jakości pianki lub materiałów zmieniających kształt, takich jak pianka termoelastyczna, które równomiernie rozkładają ciężar ciała i minimalizują nacisk na skórę i tkanki podskórne. Świetnym przykładem jest materac wysokoelastyczny HR RESPIRE VICTORIA FLOWER.
Materace przeciwodleżynowe posiadają także funkcję wentylacji, aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
Kolejny wariant konstrukcji o wąskim zastosowaniu to materace ortopedyczne. Stosuje się dla maksymalnego wsparcia pleców i kręgosłupa. Wykonane są zazwyczaj z twardej pianki, lateksu lub sprężyn kieszeniowych, które pomagają utrzymać naturalne krzywizny kręgosłupa podczas snu. Są idealne dla osób z problemami ortopedycznymi, takimi jak ból pleców, stawów czy problemy z postawą. Zerknij, chociażby na materac kieszeniowy, 7-stref FLEXIBLE POCKET HR RESPIRE LAURA FLOWER.
A co jeśli cierpisz z powodu reakcji alergicznych? Odpowiedzią są materace dla alergików. Ich głównym „budulcem” są materiały hipoalergiczne. Idealna propozycja to np. materac termoelastyczny VISCO COSINESS SYLVIA ORGANIC COTTON.
Do materiałów konstrukcyjnych zaliczają się naturalny lateks oraz pianka wysokoelastyczna. Świetnie radzą sobie z niwelowaniem ilości roztoczy i pleśni. W materacach dla alergików stosuje się zaawansowane systemy wentylacji, by nie dochodziło do gromadzenia się wilgoci. Przykładem takich produktów są materace lateksowe o wysokiej trwałości i komforcie, które mają świetne opinie.
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się wszystko, co hybrydowe. W świecie snu również istnieją materace hybrydowe, które łączą w sobie zalety kilku wariantów. W swojej konstrukcji wykorzystują piankę pamięciową, lateks i sprężyny kieszeniowe. Można powiedzieć, że są to rozwiązania uniwersalne, dopasowane do osób szukających wielofunkcyjnych modeli.
Ostatni z opisywanych wariantów to ekologiczne materace. Ich zaletą są organiczne i w pełni naturalne surowce wykorzystane do produkcji, takie jak bawełna, wełna czy lateks naturalny. Jeśli szukasz przykładu takiego produktu, spójrz na materac piankowy PUR BASIC COMFORT FLOWER.
To wariant, który jest wolny od chemikaliów i toksyn, co czyni go bezpiecznym dla środowiska i zdrowia użytkowników.
Jak dopasować materac do swoich potrzeb?
Skoro już wiesz, jakie rodzaje materaców masz do wyboru, pora na wybór właściwego wariantu dla siebie. Weź pod uwagę następujące czynniki: wkład, twardość, pokrowiec, rozmiar, rodzaj łóżka, budżet i indywidualne potrzeby. Spokojnie, za chwilę rozwiniemy wszystkie te elementy.
Wkład
Wkład materaca wpływa na właściwości, komfort i trwałość posłania. Do wyboru masz kilka opcji, a najlepsze z nich to:
- Pianka wysokoelastyczna HR. Cechuje ją łatwe dopasowanie do kształtu ciała. Świetna propozycja to materac wysokoelastyczny HR RESPIRE VICTORIA FLOWER.
- Memory foam, czyli pianka termoelastyczna. Redukuje punkty nacisku i dopasowuje się do użytkownika przez oddziaływanie temperatury ciała. Przedstawicielem tego gatunku jest materac termoelastyczny VISCO COSINESS SYLVIA ORGANIC COTTON.
- Lateks. Zapewnia dobrą wentylację, dopasowanie do zmieniających się potrzeb i hipoalergiczność. Spójrz na materac lateksowy ATENA SMART JANPOL.
- Sprężyny kieszeniowe. Gwarantują podparcie dla każdej strefy ciała w sposób indywidualny. Przedstawiciel to materac kieszeniowo–wysokoelastyczny, 7-stref FLEXIBLE POCKET HR RESPIRE LAURA FLOWER.
Twardość
Tu sytuacja jest dosyć prosta. Wyróżnia się kilka stopni twardości:
- H2 (średni): dla osób o wadze 50-80 kg.
- H3 (twardy): dla osób o wadze 80-100 kg.
- H4 (bardzo twardy): dla osób powyżej 100 kg.
- H5 (ekstremalnie twardy): dla osób powyżej 120 kg.
Twarde materace zapewniają lepsze wsparcie dla kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób z bólami pleców, natomiast miękkie materace lepiej dopasowują się do kształtu ciała, co może być korzystne dla osób lżejszych i preferujących większy komfort.
Pokrowiec
Dla zachowania higieny i komfortu snu potrzebne są pokrowce. Zwróć uwagę na materiał wykonany do ich produkcji. Może to być bawełna, poliester lub tencel. Pokrowce mogą mieć właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne. Wybieraj pokrowce, które możesz łatwo zdjąć i prać w pralce.
Rozmiar
Długość ogromnej większości materacy to 200 cm. Różnica widoczna jest w ich szerokości, która zależy od wielkości łóżka i ilości osób w nim śpiących. Najpopularniejsze opcje dla pojedynczych łóżek (lub małżeńskich z pojedynczymi materacami) to materace 80×200 i materace 90×200. Dla par sprawdzą się warianty materace 160×200 i materace 180×200.
Rodzaj łóżka
W jakim łóżku zamierzasz zamontować materac? Dla łóżek kontynentalnych najlepszy wybór to materace o grubości co najmniej 20 cm. Zadbaj też o wysoki stopień wentylacji. Jeśli chcesz wyposażyć łóżko piętrowe dla swoich pociech, zerknij na cieńsze modele (ok. 16 cm). Tak czy inaczej, sprawdź najpierw maksymalne miejsce dostępne w ramie łóżka.
Najłatwiej będzie Ci ze standardowymi łóżkami pojedynczymi i łożami małżeńskimi. Dla nich wystarczy sprawdzić powierzchnię i do niej dopasować materac.
Budżet
Jaką kwotę jesteś w stanie poświęcić na materac? Podstawowy komfort zapewnią Ci materace piankowe. Jeśli masz nieco wyższe wymagania, spójrz na materace wysokoelastyczne HR. To trwałe i elastyczne modele idealne dla większości użytkowników.
Najdroższe i najlepsze materace termoelastyczne zapewniają najwyższy poziom komfortu i wsparcia dzięki piance memory, która dopasowuje się do kształtu ciała i zmniejsza punkty nacisku.
Indywidualne potrzeby
Oprócz kwoty, wielkości materaca i dostępnego pokrowca, weź pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Osoby z alergiami powinny wybierać materace wykonane z materiałów hipoalergicznych, takich jak naturalny lateks lub pianka wysokoelastyczna. Jeśli nadmiernie się pocisz, wybierz materac z podniesionym poziomem wentylacji. Natomiast przy poważnych problemach z kręgosłupem i bólem pleców, najlepsze są materace ortopedyczne i termoelastyczne.
Jak dbać o materac, aby służył przez lata?
Może to zabrzmi dziwnie, ale materac należy … obracać i to co 3-6 miesięcy. To pomaga zapobiegać powstawaniu trwałych odkształceń i zapewnia równomierne zużycie. Stosuj też pokrowce, które będą „zbierały” martwy naskórek i wchłaniały wilgoć. Pokrowiec należy regularnie prać, a w tym czasie możesz też wietrzyć materac. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń widocznych na opakowaniu, by Twój materac spełniał swoje zadanie.
Zadbaj o zdrowy i komfortowy sen, wybierając odpowiedni materac. Skorzystaj z naszych propozycji i ciesz się wygodą przez wiele lat!
Zapraszamy do kategorii “MATERACE“