Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać?

2020-10-14
Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać?

To, w jakim stopniu się wysypiamy, jest zależne od szeregu czynników. Liczy się rozmiar łóżka, typ stelaża, typ materaca, rodzaj poduszki i pościel. O tym, każdy z nas wie doskonale, ale już to, że na komfort snu wpływa również to, jak ustawimy łóżko, nie jest już tak oczywiste.

Podczas aranżacji sypialni każdy z nas koncentruje się na wyborze łóżka, ale zanim je wstawimy do pomieszczenia, zastanówmy się, które miejsce będzie do tego odpowiednie. Wystarczy, że będziemy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, a z pewnością wyśpimy się lepiej.

WYBIERAMY ŚCIANĘ PRZY KTÓREJ POSTAWIMY ŁÓŻKO

Zanim jednak to zrobimy, zastanówmy się w którym pomieszczeniu urządzimy sypialnie?

Wybór pomieszczenia nie jest zawsze możliwy, więc nie wszystkich to dotyczy. Unikajmy pomieszczeń z dużą ilością okien, ustawionych na południe i zachód. Najbardziej odpowiednim pomieszczeniem jest pokój z oknem na wschód. Wschody słońca obudzą nas w sposób naturalny dla organizmu, od poranka będzie dopisywał nam humor. Jeżeli jesteś nocnym markiem i lubisz dłużej spać, zainwestuj w coś co osłoni nas przed słońcem o poranku np. rolety. Dobrej jakości rolety odbiją również promienie słoneczne i sypialnia nie nagrzeje się nam za mocno.

Patrząc przez pryzmat funkcjonalności, idealnym miejscem w naszej sypialni dla ustawienia łóżka jest ściana, na której nie ma drzwi ani okien. Po pierwsze jest to mało komfortowe, a po drugie jeśli będziemy mieć łóżko bezpośrednio przy oknie, to narażamy się na przeciągi i przeziębienie. Poza tym przez okno będzie wpadać więcej promieni słonecznych, a słońce działa na człowieka jak budzik, o czym już wspominaliśmy. Za wezgłowiem powinna być sama ściana, a dostęp do łóżka powinien być z trzech stron. Jeśli jest to niemożliwe, bo na przykład nie pozwala na to układ pomieszczenia albo jego metraż, ustawmy łóżko tak, by jego dłuższy bok był przy ścianie.

A co z wnękami? Najczęściej doceniamy wnęki, zwłaszcza kiedy mamy okazję stworzyć w nich garderobę lub szafę. Niestety nie są one szczególnie atrakcyjne, jeśli chodzi o ustawność łóżka. Minusem jest to, że dostęp do łóżka jest najczęściej tylko z jednej strony. No i we wnęce najczęściej jest duszniej i cieplej, a przez to latem sen nie jest szczególnie komfortowy. Temperatura i wilgotność powietrza to w sumie osobny obszerny temat na artykuł na bloga. Wracając do tematu ustawienia łóżka zwróćmy uwagę na ogrzewanie pomieszczenia. Nie stawiajmy łóżka blisko źródła ciepła (np. grzejnika). Suche powietrze i wysoka temperatura, obniża jakość snu. Temperatura w sypialni powinna mieć przynajmniej 2oC mniej niż w pomieszczeniach dziennych.

Ustawiając łóżko, musimy zwrócić uwagę na to, by nie utrudniało dojścia do okna, drzwi, szafy, czy lustra. Jeżeli mamy niewielką sypialnię, możemy wybrać mniejsze łóżko, ewentualnie postawić na rozkładaną kanapę, łóżko w szafie lub komodzie. Ostatnie trzy warianty są polecany szczególnie w kawalerkach i wszędzie tam, gdzie sypialnia pełni jednocześnie funkcję pokoju dziennego.

ASPEKT WIZUALNY, CZYLI ŁÓŻKO W DOBRYM MIEJSCU

Chociaż łóżko, łóżko jako zestaw ze stelażem i materacem jest najważniejszym elementem w sypialni, nie zapominajmy o tym, że w większości przypadków domownicy chcą wygospodarować jak najwięcej wolnej przestrzeni w każdym pomieszczeniu. Poza tym, a może nawet przede wszystkim łóżko dotyczy strefy intymnej każdego z nas. Z tych dwóch powodów powinniśmy w miarę możliwości ustawić je nieco dalej od drzwi, by było delikatnie schowane. Łóżko nie może utrudniać wchodzenia i poruszania się po pokoju. W miarę możliwości nie powinno też być widoczne z przedpokoju albo korytarza.

CO Z FENG SHUI?

Wiele osób podczas urządzania domu zwraca uwagę na zasady feng shui, jak to się ma do sypialni i łóżka?

Podstawowa reguła mówi, że nie wolno stawiać łóżka naprzeciwko drzwi, bo to bardzo negatywnie wpływa na to, jak przepływa energia.

Oprócz tego feng shui uwzględnia, że najlepsze ustawienie jest to, o którym była mowa już na początku – kiedy dostęp do łóżka jest z trzech stron. Zwróćmy też uwagę, czy nasza głowa jest skierowana na północ a nogi na południe. Według filozofii feng shui w sypialni powinny znajdować się tylko przedmioty związane ze snem. Nie może być mowy o żadnych rozpraszaczach, czy dodatkowej elektronice. O tym że spędzamy za dużo czasu przed smartfonami, tabletami, laptopami i telewizorami wiemy nie od dziś, a podczas snu tego nie potrzebujemy. Elektronika w sypialni to również obszerny temat na artykuł. Na koniec pamiętajmy, telefon to nie budzik :)

autor: lozka.net – rw&gp 2020-09

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Świetny kontakt ze sklepem. Na każdym etapie realizacji zamówienia informowano o jego statusie. Konsultacje co do terminu wysyłki czy szczegółów zamówienia konsultowano telefonicznie. Pełen profesjonalizm
2023-12-31
Wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Pełen profesjonalizm
pixel