Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać łóżko drewniane do sypialni oraz łóżko z litego drewna czy płyty drewnopochodnej?

2020-10-15

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, a jego zakup powinien być przemyślany. Od lat szczególną popularnością cieszą się łóżka drewniane. Przyjrzymy im się zatem nieco bliżej. Dlaczego właśnie drewno jest tak lubiane i jak wybrać łóżko, by idealnie skomponowało się z naszą sypialnią?

Spokojny i głęboki sen przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie. Aby mieć gwarancję tego, że spokojnie będziemy przesypiać noce, musimy zadbać o to, by w sypialni pojawiło się wygodne łóżko z dopasowanym do naszych upodobań materacem. Łóżka drewniane doskonale spełniają wszystkie wymagania.

Ekologia, zdrowie i ekonomia – dlaczego warto wybrać łóżko drewniane?

Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać swoje idealne łóżko, zastanówmy się, dlaczego to drewno jest tym najlepszym materiałem. Przede wszystkim drewno jest naturalne, a to, co czerpiemy z natury, sprzyja naszemu zdrowiu. Obecność drewna we wnętrzach stymuluje nasze zmysły, uspokaja, wycisza, a właśnie tego powinniśmy doświadczać w sypialni. Warto dodać że kupując u sprawdzonych producentów wspieramy zrównoważoną gospodarkę leśną. Zostając w obszarze zdrowia i ekologii – drewno jest antystatyczne. Nie przyciąga kurzu i jest polecane nawet osobom, które cierpią na alergie. W odróżnieniu od płyt drewnopochodnych, w produktach z litego drewna nie używa się klejów, żywic i innych elementów składowych do wytworzenia płyty i laminatu. Często składniki te są ropopochodne zawierające znaczne ilości metali ciężkich. Ważnym aspektem jest także proces utylizacji i recyklingu, który bezsprzecznie jest na korzyść litego drewna.

Zakup drewnianego łóżka może być też ekonomiczny. Wydawałoby się, że drewniane meble są droższe aniżeli te z płyt, ale to tylko pozory. Meble drewniane są wyjątkowo trwałe i odporne. Dobrej jakości drewniane łóżko posłuży nam przez wiele lat, czego nie można powiedzieć o łóżku z płyt. Ponieważ drewno jest ponadczasowe i zawsze modne, mamy pewność, że nawet jeśli w przyszłości zrobimy remont, łóżko dalej będzie się dobrze prezentować. Meble z drewna można odnowić, naprawić i zregenerować! Pamiętajmy jednak przy zakupie, że niska cena za łóżko z drewna oznacza tylko jedno – niska jakość. Pod pojęciem jakość, można rozumieć jakość wykonania, klasa użytych materiałów oraz przekroje poprzeczne poszczególnych elementów. Podsumowując wątek – jeżeli cena zakupu łóżka drewnianego jest wyższa niż podobnego wykonanego z płyty wiórowej, to czas eksploatacji sprawi że produkt naturalny będzie tańszy w dłuższej perspektywie.

Jak wybrać dobre łóżko drewniane?

Łóżka drewniane bardzo się między sobą różnią. Nie wszystkie są jednakowej jakości. Jeśli chcemy, by mebel był na długie lata, najlepiej sprawdzi się drewno lite. Im mniej klejonych, łączonych elementów, tym lepiej. Znaczenie ma też rodzaj drewna. W zależności od gatunku inna jest m.in. twardość, masa, elastyczność. I tak na przykład łóżko z drewna dębowego będzie ciężkie i masywne, a przy tym twarde i mało elastyczne. Minus drewna dębowego to jego cena. Porównywalne w twardości do drewna dębowego jest drewno jesionowe, różnica – cena powinna być nieco mniejsza. Tańsze, miększe i lżejsze będą wyroby z drewna bukowego, olchowego i brzozowego. Łóżko z drewna świerkowego lub sosnowego będzie lekkie i miękkie, jednak elastyczne i tanie w porównaniu z poprzednimi gatunkami drewna.

Poza jakością patrzmy na wielkość łóżka. Podstawowy podział dotyczy rozróżnienia na łóżka pojedyncze i podwójne. Najszersze łóżko pojedyncze ma szerokość materaca 120 cm, są też: 80, 90 i 100 cm. Analogicznie łóżka podwójne zaczynają się od 120 cm i występują jeszcze w rozmiarach 140, 160, 180, 200 cm. Najbardziej standardowe łóżko pojedyncze ma 90 cm szerokości materaca i 160 cm szerokości w przypadku łóżek podwójnych. Z długością jest prościej, 200 cm to standard. Występują też dłuższe i krótsze (180, 190, 210, 220 cm), jednak przeważnie wykonuje się je indywidualnie na życzenie klienta. WAŻNE: Wszyscy producenci łóżek, podają wymiar materaca jako wymiar łóżka. Wymiar zewnętrzny może się różnić i to znacząco. Przykładowo łóżko KASIA w rozmiarze 90×200 cm (materac) po zewnątrz ma 104×209 cm. To aż 14 cm więcej po szerokości! Jest to bardzo istotne przy planowaniu naszej sypialni. Dla pełniejszego snu lepszym rozwiązaniem jest szersze łóżko. Jednak zanim się na takie zdecydujemy, dokładnie wymierzmy swoją sypialnię. Jeżeli jest duża, bez obaw wybierajmy szerszy wariant, natomiast przy małej sypialni zweryfikujmy, czy postawienie większego łóżka nie będzie miało wpływu na wygodę poruszania się i korzystania z sypialni.

Pamiętaj o wystroju łóżka do sypialni

Chociaż łóżka drewniane sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, w zależności od tego, jaki styl aranżacyjny panuje w sypialni, wskazany jest inny model łóżka. Do wystroju tradycyjnego lub rustykalnego idealnym uzupełnieniem będzie łóżko z dekoracyjnymi frezami, zdobieniami, masywne. Natomiast jeśli preferujemy styl nowoczesny lub minimalistyczny, skupmy się na łóżkach o prostych bryłach, delikatniejszych i bez dekoracji. Zwróćmy też uwagę na to, czy pod względem designu łóżko pasuje do pozostałych mebli i przedmiotów znajdujących się w sypialni.

autor: lozka.net – rw&gp 2020-10

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 249 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Troszkę długo czekaliśmy na łóżko, ale jest tego warte
2024-08-12
Super
pixel