Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o łóżka drewniane?

2024-03-15

Spis treści
1. Regularne czyszczenie i konserwacja
2. Czyszczenie drewnianych mebli krok po kroku
3. Jak przystąpić do konserwacji drewnianego łóżka?
4. Wybór odpowiednich środków do pielęgnacji
5. Zachowanie estetyki i trwałości na długie lata
6. Podstawowe zasady użytkowania mebli drewnianych
7. Pielęgnacja mebli drewnianych lakierowanych
8. Impregnacja woskowanych mebli drewnianych do sypialni
9. Jak postępować z meblami olejowanymi?


Ponadczasowe piękno naturalnych surowców sprawia, że są one często wykorzystywane w architekturze wnętrz. Doskonałym przykładem są meble drewniane, które doskonale pasują do każdego stylu. Idealnie uzupełniają wystrój sypialni, gdzie tworzą ciepły, przytulny nastrój. Ich wyjątkowa estetyka nie ma sobie równych. Jeśli chcesz, by przez lata zachowały swoje właściwości musisz nauczyć się odpowiednio o nie dbać. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić i konserwować łóżka drewniane!

Regularne czyszczenie i konserwacja

Naturalny surowiec, taki jak drewno, wymaga starannej pielęgnacji. Regularność to w tym przypadku słowo klucz. Nawet wtedy, gdy powierzchnia mebla nie jest zabrudzona, warto o nią dbać. Dlaczego jest to takie ważne? Kurz osadzający się na powierzchni łóżka sprawia, że mebel wygląda nieatrakcyjnie. Dlatego co kilka dni podczas sprzątania warto przetrzeć drewno przy pomocy suchej szmatki. Ważne jest, by wybrać taki materiał, który nie zostawia kłaczków, np. uniwersalną mikrofibrę lub inną antystatyczną tkaninę. Aby mebel zachował swoje naturalne piękno, należy go konserwować co kilka miesięcy.

Łóżko łączone MAGDA

Czyszczenie drewnianych mebli krok po kroku

Raz na kilka miesięcy lub w razie potrzeby można zastosować specjalne środki do mycia mebli drewnianych, by usunąć większe zabrudzenia. Należy powtórzyć tę czynność również wtedy, gdy chcesz zaimpregnować ramę łóżka. Warto zaplanować to na lato, gdy można bez trudu porządnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się mebel. Przed przystąpieniem do czyszczenia zwróć uwagę na to, by zdjąć pościel i usunąć materac. Zabezpiecz też podłogę, by jej nie pobrudzić. Przygotuj preparat do czyszczenia i środki do konserwacji oraz czyste ściereczki.

Jak przystąpić do konserwacji drewnianego łóżka?

Na dobrze wyczyszczoną i osuszona powierzchnię można nałożyć warstwę impregnatu. Może to być wosk lub olej. Zwróć uwagę na to, by stosowany przez Ciebie produkt był odpowiedni do czyszczenia drewna. Na wszelki wypadek wypróbuj preparat w mało widocznym miejscu. Niewielką ilość środka nanoś na czystą ściereczkę i wykonuj ruchy koliste lub podłużne, wmasowując go w zewnętrzną powierzchnię drewna.

Wybór odpowiednich środków do pielęgnacji

Charakterystyka powierzchni drewnianych mebli wynika z użytego surowca naturalnego. W zależności od gatunku drewna może być miękka, twarda, chropowata lub gładka. Na ostateczny wygląd wpływa też sposób wykończenia elementów mebla oraz zastosowana impregnacja. Prawidłowy sposób postępowania z drewnianymi meblami to gwarancja utrzymania ich wyjątkowych walorów estetycznych i funkcjonalności.

Regularne czyszczenie i impregnacja to nie wszystko. Bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie preparatów. Trzeba wiedzieć, jakich środków używać, by nie zniszczyć delikatnej powierzchni i zabezpieczyć ją. Aby dobrze zadbać o łóżko drewniane, należy wybierać odpowiednie środki do jego pielęgnacji. Dlatego musisz zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji drewna. Dokładnie czytaj etykiety, by upewnić się, czy wybrany przez Ciebie środek nadaje się do mycia określonej powierzchni.

Produkty do pielęgnacji drewna dzielą się na płyny i mleczka do czyszczenia, a także woski i oleje. Płyny i mleczka stosowane są do mycia powierzchni drewnianych. Działają skutecznie i nie naruszają powierzchni materiału, nie powodują także odbarwień. Wosk stosuje się do powierzchni woskowanych, ponieważ ich zewnętrzna powłoka zabezpieczająca po myciu wymaga odnowienia. Nadaje powierzchni delikatnego satynowego wykończenia i – co najważniejsze – zabezpiecza przed wpływem wilgoci. Z kolei oleje stosuje się w przypadku mebli olejowanych, by przywrócić im piękny wygląd.

Zachowanie estetyki i trwałości na długie lata

Łóżko do sypialni świerkowe BASIA

Jeśli chodzi o estetyczne wykończenie łóżka, producenci stosują kilka rozwiązań. Warto wiedzieć, jak został wykonany mebel, by wiedzieć, jak o niego dbać. Powierzchnia drewna może być lakierowana, bejcowana lub malowana farbami wodnymi. Gdy kupujesz nowy mebel drewniany, bądź przygotowany na to, że jego wygląd nieco zmieni się wraz z upływem czasu. Jasne drewno lakierowane i bejcowane może stać się odrobinę ciemniejsze. Łóżka drewniane malowane farbami po latach także mogą odbiegać od swojego oryginalnego wyglądu. Biel nabierze delikatnego kremowego odcienia, a inne kolory staną się mniej wyraziste. Proces ten zachodzi szybciej w sytuacji, gdy meble są wystawione na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.

Podstawowe zasady użytkowania mebli drewnianych

Aby na długo zachować piękno mebli z drewna, warto wiedzieć, jakie warunki są optymalne dla tego surowca.Temperatura panująca w większości mieszkań i domów jest idealna dla drewna, które wymaga umiarkowanego ciepła. Drewniane meble powinny stać w pewnej odległości od źródeł ciepła, dlatego warto postawić łóżko na środku sypialni, z dala od grzejników. W domach z ogrzewaniem podłogowym należy zastosować filcowe podkładki pod nogi mebli. Kolejnym ważnym parametrem jest wilgotność, która powinna wynosić 45-70%. Aby zapewnić odpowiednie warunki dla drewnianych mebli, pamiętaj o codziennym wietrzeniu mieszkania.

Pielęgnacja mebli drewnianych lakierowanych

Charakterystyczną cechą niemalowanych mebli jest to, że widać na nich charakterystyczny rysunek usłojenia. Nawet jeśli została użyta bejca, która nadaje materiałowi inny odcień niż naturalny kolor drewna, powierzchnię mebla trzeba zabezpieczyć, czyli zastosować lakier. Lakierowane drewno można wyczyścić przy pomocy ściereczki. Do mycia używaj delikatnych detergentów przeznaczonych do mycia mebli drewnianych lakierowanych.

Nakładaj środek czyszczący na ścierkę, a nie bezpośrednio na powierzchnię mebla. Pocieraj zabrudzoną powierzchnię, a następnie zbierz brud przy pomocy świeżej ścierki. W ten sposób usuniesz kurz i zabrudzenia powstałe w trakcie użytkowania łóżka. Pamiętaj o tym, by bezpośrednio po myciu wytrzeć powierzchnię mebla do sucha. Unikaj przecierania mebli wodą, gdyż drewno rozmiękcza się pod wpływem wilgoci. Z tego powodu powierzchnia drewna może ulec uszkodzeniu. Gdy przez przypadek rozlejesz na płyn, natychmiast usuń nadmiar wody przy pomocy czystej ściereczki lub ręcznika papierowego i wytrzyj to miejsce do sucha.

Po wyczyszczeniu i wytarciu mebla możesz przejść do jego konserwacji, ponieważ mycie usuwa zewnętrzną warstwę zabezpieczenia. Drewno lakierowane należy impregnować środkiem do pielęgnacji mebli lakierowanych. W ten sposób ochronisz powierzchnię ramy łóżka przed wpływem czynników zewnętrznych oraz zamaskujesz niewielkie rysy. Zdecydowanie odradza się stosowanie środków czyszczących na bazie alkoholu, gdyż mogą one zniszczyć warstwę lakieru i odbarwić powierzchnię.

Impregnacja woskowanych mebli drewnianych do sypialni

Do czyszczenia mebli woskowanych najczęściej używa się specjalnego wosku. Preparat należy nanieść na czystą ściereczkę bawełnianą i wcierać go w powierzchnię ramy. Wykonuj okrężne ruchy, by pokryć całą czyszczoną ramę łóżka. Wosk odżywi drewno i uwidoczni jego usłojenie. Po nałożeniu preparatu na powierzchnię mebla należy zadbać o wykończenie. W tym celu przy pomocy czystej ściereczki dokładnie wypoleruj drewno.

Jak postępować z meblami olejowanymi?

Olejowanie pomaga zabezpieczyć powierzchnię drewna. Nadaje mu wyjątkowo nasycony kolor i podkreśla piękno usłojenia. Zabieg należy przeprowadzać raz lub 2 razy w roku za pomocą oleju do olejowania drewna. Procedurę zacznij od starannego wyczyszczenia łóżka. Jeśli znajdują się na nim większe zabrudzenia, spróbuj je usunąć przy pomocy papieru ściernego. Na wolną od zanieczyszczeń powierzchnię mebla nałóż warstwę oleju. Następnie trzeba poczekać, aż materiał wchłonie olej. Warto zadbać o zabezpieczenie podłogi i dobrą wentylację pomieszczenia.

Drewniane meble mogą służyć przez wiele lat. O ich piękny wygląd warto zadbać poprzez regularne wycieranie kurzu, szybkie usuwanie mokrych plam i stosowanie impregnacji dopasowanej do rodzaju powierzchni mebla. Pamiętaj o tych zabiegach pielęgnacyjnych, a drewniane łóżko będzie przez długi czas największą ozdobą Twojej sypialni!

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Bardzo dobra obsługa, szybka realizacja zamówienia!
2024-06-24
Obsługa bardzo sprawna i fachowa. Dziękuje. L
pixel