Co zrobić, aby łóżko nie skrzypiało?
Spis treści
- Poprawny montaż i dokręcenie śrubek
- Wykorzystanie wosku
- Naoliwienie sprężyn i elementów złącznych
- Odizolowanie stelaża i/lub materaca od ramy
Spokojny zdrowy sen jest niezbędny dla odpoczynku i regeneracji organizmu. Aby sobie go zapewnić, musimy mieć komfortowe warunki, a skrzypienie łóżka przy każdym ruchu z pewnością do nich nie należy. Jak możemy sobie z tym poradzić?
Prawda jest taka, że przyczyn skrzypienia łóżek drewnianych jest wiele, ale najczęściej można zaobserwować je z czasem, kiedy z łóżka korzystamy dłużej. Zdarza się, że drewniane łóżko skrzypi już po zakupie, ale taka sytuacja ma miejsce znacznie rzadziej. Przyjrzyjmy się zatem, co sprawia, że musimy męczyć się z niechcianymi odgłosami i jak można z nimi walczyć.
Poprawny montaż i dokręcenie śrubek
Z reguły dokręcenie śrub jest wystarczające. Niezależnie od tego, kiedy pojawia się skrzypienie, jest to pierwszym krokiem, jaki należy podjąć. Najczęstszą przyczyną uporczywego skrzypienia jest źle umocowany stelaż i/lub źle skręcona rama łóżka. Jeśli obserwujemy dźwięki od chwili zakupu, to może popełniliśmy błąd podczas montażu, a kiedy pojawia się w trakcie eksploatacji, skrzypienie mogło powstać w wyniku poluzowania śrubek albo wkrętu. Jednak pojawienie się luzów na konstrukcji łóżka, w dużej większości przypadków nie jest spowodowane przez same akcesoria mocujące, ale przez materiał z którego są wykonane łóżka.
Lite drewno jest produktem naturalnym i pomimo ścięcia go, wysuszeniu i obrobieniu, nadal pracuje. Niesprzyjające warunkami otoczenia takie jak: duża temperatura i zbyt niski poziom wilgoci w powietrzu, sprawiają że drewno kurczy się i powstają szczeliny na łączeniach. Jeżeli dokręcenie jest niewystarczające, można zastosować podkładki. Dzięki zastosowaniu podkładek elementy łączące będą stabilniejsze.
Wykorzystanie wosku
Zakładając, że śpimy na drewnianym łóżku, możemy być pewni, że przyjdzie moment, w którym poprzez skrzypienie objawi się praca drewna. To zupełnie naturalne. Co możemy z tym zrobić? Z pomocą przyjdzie świeca albo wosk. Wystarczy, że co jakiś czas odrobinę wetrzemy w skrzypiące elementy łóżka, a irytujące dźwięki znikną.
Naoliwienie sprężyn i elementów złącznych
Nie tylko drewno może nas budzić skrzypieniem. Jeśli decydujemy się na metalowe łóżko, aby uniknąć skrzypienia, możemy poczuć rozczarowanie. Metalowe elementy łóżka oraz sprężyny też mogą skrzypieć! Jeżeli poszczególne części nie są pokrzywione lub są ale da się je naprawić, możemy zastosować naoliwienie lub nasmarowanie.
Można do tego użyć dowolnego środka smarującego takiego jak olej, smar czy środek typu WD-40. Jeżeli nie mamy żadnego z wymienionych środków, można zastosować olej spożywczy. Olej spożywczy ma tą przewagę że nie ma zapachu i jest bardziej ekologiczny w przeciwieństwie do środków smarujących ropopochodnych. Oczywiście z czasem skrzypienie może powrócić, ale wtedy wystarczy powtórzyć zabieg i po kłopocie.
Odizolowanie stelaża i/lub materaca od ramy
Zdarza się, że kłopotliwe odgłosy powstają w momencie kiedy stelaż lub materac ze stelażem styka się z ramą łóżka. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie ich oddzielenie od siebie. Nie potrzeba do tego szczególnych narzędzi. Wystarczające będą gąbki, filc, a nawet zwykły T-shirt. Ważne, by między stelażem a ramą było coś miękkiego. Przy ramie metalowej sprawdzą się też gumowe tulejki lub podkładki, albo stara denatka rowerowa.
Sklejanie ruchomych – uszkodzonych elementów ramy
W zależności od tego, z czego jest rama łóżka i co sprawiło, że pojawiło się skrzypienie, powinniśmy rozważyć inną z metod wymienionych wyżej. Czasem trzeba sięgnąć po dwie z nich, bo np. źle zdiagnozowaliśmy przyczynę wydawanych przez łóżko odgłosów. Metody te powinny być wystarczające, ale gdyby tak się nie stało, możemy poszczególne elementy ze sobą posklejać.
Nie warto jednak zaczynać od tej techniki. Za cenę pozbycia się skrzypienia, narażamy stelaż i ramę na usterki. Poza tym, jeżeli będziemy się w przyszłości przeprowadzać albo sprzedawać łóżko, to będziemy musieli je przenosić w całości. Rozmontowanie go na części może się okazać niemożliwe.
autor: lozka.net – rw&gp 2020-08